Берестівська громада
Запорізька область, Бердянський район

Шкідливий вплив тютюнопаління на здоров’я людини!

Дата: 07.09.2023 08:59
Кількість переглядів: 73

Фото без опису

Вже протягом багатьох років тютюнопаління залишається однією з найпоширеніших залежностей. Людство палить протягом кількох тисячоліть, в Україні ж таке зілля з’явилося лише кілька століть тому. Але за короткий термін тютюн став дуже популярним. І тепер мільйони людей страждають від нікотинової залежності.

Вплив куріння на організм людини добре вивчено завдяки його широкому поширенню. Його вплив украй шкідливо – це доведений факт.

ЧИМ ШКІДЛИВИЙ ТЮТЮН?

Суміші для паління, які продають розсипом або упаковують у вигляді сигарет, сигар, цигарок, виготовляються з тютюну. Листя рослини висушують і подрібнюють. Дим від тютюну міститься кілька тисяч різних речовин, що всі вони так чи інакше впливають на організм людини.

Крім того, при промисловому виробництві в суміші додаються й інші компоненти, які не роблять товар корисніше. Сигарети упаковується в спеціальну папір, яка також при згорянні виділяє цілий букет речовин. Всього в димі міститься 4200 різних сполук, 200 з яких небезпечні для людського організму.

До шкідливих речовин відносяться:

 • нікотин;
 • бензопірен;
 • тютюновий дьоготь;
 • солі важких металів;
 • окис вуглецю;
 • радіоактивні речовини;
 • тютюнові смоли.

Фото без опису

З сигарет вони надходять в органи в невеликій кількості, але виводяться дуже повільно. З часом токсини накопичуються в організмі і отруюють його ще й зсередини. Тютюновий дим легко засвоюється через шкіру і слизові оболонки, а не тільки через легені. Тому палить труїться всіма способами.

ЯК КУРІННЯ ВПЛИВАЄ НА РІЗНІ СИСТЕМИ ОРГАНІЗМУ?

Від тютюнового диму страждають всі органи і системи людини. Сигарети завдають величезної шкоди. Мінімізувати його можна тільки одним способом: повністю відмовившись від тютюну. Варто розглянути докладніше, як куріння впливає на здоров’я.

 • ЦНС

Нікотин має збудливу дію, тому палить людина постійно знаходиться в стані нервового напруження. Помічено, що люди, які мають пристрасть до тютюну, більш запальні, образливі, різання і т. д. З іншого боку, за порушення відбувається спазм судин головного мозку, отже, до цього органу надходить менше крові. Тому у курців розумові процеси відбуваються повільніше, знижується працездатність і погіршується пам’ять. Часто мучать головні болі з-за спазму судин. Крім того, порушуються процеси гальмування в ЦНС, тому у курців розвиваються проблеми з засипанням.

 • Дихальна система

На неї припадає основний удар тютюнового диму, т. к. він разом з повітрям наповнює гортань, трахею, бронхи і легені. Всі шкідливі речовини проходять по дихальних шляхах, подразнюючи слизові оболонки органів, порушуючи нормальну роботу системи. Саме тому практично у кожного курця є проблеми з легенями, бронхами або трахеєю. Також після кожної сигарети на 20 хвилин значно знижується активність війок слизових оболонок дихальних шляхів. З-за цього всі забруднювальні речовини можуть безперешкодно проникнути всередину організму і осісти всередині. Саме тому курці схильні до інфекційних і запальних захворювань.

Тютюновий дим негативно позначається і на голосових зв’язках. Змінюється тембр, втрачається чистота і звучність. Голос у курця зі стажем набуває характерну «хрипотою».
Часто, особливо вранці, любителів сигарет турбує кашель з темною мокротою. Також легені стають менш еластичними, знижується їх здатність до самоочищення. В результаті в них накопичується вуглекислий газ. Все разом призводить до розвитку задишки, утрудненого подиху і появи хронічних захворювань, у тому числі і раку легенів.

 • Серцево-судинна система

Вона також страждає від впливу шкідливих речовин, вдихуваних з димом від сигарет. Доведено, що у курців частіше трапляються захворювання серця і судин. Вони страждають від підвищеного артеріального тиску, аритмії, порушень кровообігу. З-за збудливої дії нікотину частота серцевих скорочень зростає на 10-15 ударів у хвилину і тримається на цьому рівні до півгодини. Якщо викурювати пачку сигарет у день, то за добу серце зробить на 10000 ударів більше. В результаті серцево-судинна система швидше «приходить в непридатність». Тому у курців частіше зустрічається інфаркт міокарда.

 • Шлунково-кишковий тракт

Було б наївно вважати, що тютюновий дим завдає шкоди лише тим системам, на які він може безпосередньо впливати. Від шкідливих смол і речовин страждають не тільки легені, але і ротова порожнина, органи травлення. Відбувається це наступним чином.

Нікотин подразнює смакові рецептори і слинні залози. З-за цього виробляється велика кількість слини, в ній накопичуються шкідливі речовини. В результаті відбуваються зміни в ротовій порожнині: з’являється або розвивається карієс, жовтіють зуби, виділяється неприємний запах, зазначається наліт на язиці, ясна стають слабкими і починають кровоточити. У 80 разів підвищується ризик розвитку раку нижньої губи.

Послаблюються смакові відчуття. Курець гірше розрізняє кисле, солоне, солодке і вже не може повною мірою отримувати гастрономічне задоволення.

Частково курець спльовує секрет, іншу частину проковтує. Так в травну систему потрапляють нікотин, важкі метали та інші отруйні речовини. Нікотин дратує шлунок, з-за цього виробляється велика кількість травного соку. Але їжі ні, та орган починає перетравлювати сам себе. З-за цього з’являється виразкова хвороба шлунка.

Відбуваються збої в роботі кишечника. Процеси травлення загальмовуються. Поживні речовини засвоюються гірше.

Пасивне куріння, тобто коли людина вдихає повітря з димом, не менш шкідливо, ніж активне. Навіть кілька сигарет у закритому, не провітрюваному приміщенні створюють небезпечну для здоров’я концентрацію шкідливих речовин.

Вплив куріння на організм людини не обмежується перерахованими системами. Воно завдає найбільшої шкоди. Однак нікотин, важкі метали і радіоактивні речовини всмоктуються в кров, тому страждають абсолютно всі системи і органи.

Фото без опису

ЗВИКАННЯ ДО КУРІННЯ

Нікотин – це наркотична речовина. Він викликає залежність. В сигаретах він міститься в дуже невеликій кількості, тому звикання відбувається непомітно, поступово.

Курити починають не тому, що є реальна потреба в тютюні. Найчастіше це наслідування дорослим або більш старшим товаришам. Проте з часом виробляється звичка, рефлекс. Пізніше вона переходить в залежність. З’являється тяга до сигарет. На щастя, практично кожен може без проблем кинути палити, якщо підбере вірний спосіб. Один з найбільш простих і при цьому ефективних викладено в книзі Аллена Карра «Кидай курити зараз, не набираючи вагу».

Практично всі люди знають, який вплив куріння на організм людини, однак не поспішають розлучатися з залежністю з-за різних переконань і страхів. Це велика помилка! Не варто побоюватися «ломки»! Тютюнопаління – це більшою мірою психологічна залежність. Однак деякі неприємні відчуття після відмови від шкідливої звички будуть. Пов’язані вони зовсім не з тим, що організму потрібен тютюн, а з його очищенням від нікотину, смол, важких металів. Тому незначний дискомфорт – це всього лише перший крок на шляху до здорового та щасливого життя!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора