4 лютого Всесвітній день боротьби проти раку

Дата: 08.02.2024 09:49

Гасло даного заходу «Я є і буду» «Ми можемо. Я можу» «Усунення прогалин у догляді»

Рак - це узагальнена назва більше ніж 100 хвороб, які здатні вражати будь-яку частину, орган чи тканину організму. Найбільш характерною ознакою раку є швидкий та неконтрольований поділ аномально змінених клітин, які проростають межі своїх звичайних кордонів і в результаті деформують та функціонально спотворюють ті органи та тканини в яких знаходяться. Якщо рак не отримував адекватного лікування чи був виявлений занадто пізно закономірним етапом прогресування є так зване «метастазування» це каскадний процес, що призводить до утворення нових вогнищ раку в організмі в результаті гематогенного розповсюдження атипових клітин з током крові. Метастазування є основною причиною смерті від раку.

Нажаль Україна посідає друге місце у Європі за кількістю смертей від раку. Через онкологічні захворювання в Україні щороку Всесвітній день боротьби проти раку, що відзначається 4 лютого, - це щорічний захід, який було організовано ще у 2005 році Міжнародним протираковим союзом (International Union Against Cancer, UICC) з метою залучення уваги світової громадськості до цього страшного захворювання.

Нажаль Україна посідає друге місце у Європі за кількістю смертей від раку. В Україні щороку через онкологічні захворювання помирає майже 80 тисяч осіб. Тільки за січень-вересень 2020 року летальні випадки серед людей з новоутвореннями становлять – 51 817 осіб, 51 353 з яких – пішли з життя через злоякісні новоутворення в організмі.

Тенденція поширення раку характерна не лише для України, а й для світу загалом. За прогнозами медиків, експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), смертність від раку продовжуватиме зростати. До 2030 року кількість онкохворих за прогнозом зросте на 70%, вважають експерти ВООЗ. У той же час, як припускають вчені, через 15 років рак діагностуватиметься у кожного другого мешканця земної кулі. Експерти прогнозують найбільш значне зростання таких онкологічних захворювань, як рак передміхурової залози, рак кишечника, меланома.

Рак – це страшна трагедія, яку сьогодні можна уникнути, якщо вчасно звернутися за допомогою.

Ризик виникнення ракових захворювань є у всіх і з віком він збільшується. У найбільш небезпечній зоні ризику знаходяться люди, чиї родичі мали онкологічні захворювання в анамнезі

На думку вчених, широкому поширенню захворюваності на рак сприяє кілька головних факторів:

Шкідливі звички.

(Вживання тютюну є найбільш значним фактором ризику розвитку раку, який призводить до 22% глобальних випадків смерті від раку та до 71% глобальних випадків смерті від раку легенів.)

Нездорове харчування та втрата контролю за масою тіла.

(Близько 30% випадків смерті від раку викликані порушеннями харчової поведінки, наприклад компульсивним переїданням, також важливу роль відіграє відсутність фізичної активності)

Стреси.

(Сам собою стрес не є причиною розвитку раку. Проте стрес запускає багато процесів, які негативно впливають на організм людини. Наприклад, зміна гормонального фону та метаболізму здатні спровокувати розвиток онкологічного захворювання.)

Несприятливе екологічне та соціально- економічне середовище.

(У 2008 році близько 70% усіх випадків смерті від раку сталося у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.)

Тригерні інфекції.

(Такі як HBV/HCV та HPV, призводять до 20% випадків смерті від раку в країнах з низьким та середнім рівнем доходу.)

У всьому світі найбільша кількість чоловіків помирає від наступних п'яти видів раку:

1. рак легень
  2. рак шлунку
  3. рак печінки
  4. рак ободової та прямої кишки
  5. рак стравоходу

Рак легень – найпоширеніша форма раку в усьому світі у чоловіків, що становить майже 17% від загальної кількості нових випадків.

У всьому світі найбільша кількість жінок помирає від наступних п'яти видів раку:

1. рак грудей
  2. рак легень
  3. рак шлунку
  4. рак прямої та ободової кишки
  5. рак шийки матки

Рак молочної залози є найпоширенішою формою раку у всьому світі у жінок, що становить понад 25% від загальної кількості нових випадків.

Рання діагностика як ключ до перемоги

Починаючи з 40 років, не рідше одного разу на рік (!!!) слід обстежуватися у фахівців щодо загрози онкопатології.

Жінка має відвідати та пройти комплексне обстеження у гінеколога, проктолога та мамолога.

Чоловік – відвідати уролога, зробити рентген легень, обстежити шлунок, товсту кишку та передміхурову залозу.

Ці заходи є частиною своєчасного підходу до виявлення онкологічних захворювань та передумови до успішного лікування раку.

Рак – це не вирок. Це хвороба, з якою можна і треба боротися, яку можна і треба перемагати!

Шкідливі звички.

Нездорове харчування та втрата контролю за масою тіла.

Стреси.

Несприятливе екологічне та соціально- економічне середовище.

Тригерні інфекції.

1. рак легень