Берестівська громада
Запорізька область, Бердянський район

Як підтвердити або відновити право власності на нерухомість в окупації?

Дата: 16.12.2024 08:50
Кількість переглядів: 90

Що робити, якщо оригінали документів на житло втрачені? Чи можна довести право власності, якщо інформації про нерухомість немає в державному реєстрі? На ці та інші питання «Бердянськ 24» відповів керуючий адвокатським бюро «Адвокатський захист. Розум» Олександр Розум.

Як внести нерухомість до держреєстру, якщо вона в окупації?

До нашої редакції звернулися читачі, які не змогли довести, що є господарями нерухомості у Бердянську. Навіть за наявності оригіналів документів, міська військова адміністрація відмовила у підтвердженні. Адвокат пояснив чому так трапилось.

За словами Розума, у 2012 році запрацював новий держреєстр майнових прав. Тож нерухомість, придбана раніше, у ньому відсутня. Саме через це у багатьох виникають складнощі при відновленні документів на право власності чи його підтвердженні.

«Щоб внести до нового реєстру майно, яке придбано до 2012 року, треба надати довідку про правову належність. Її видавали місцеві БТІ, які зберігали архіви. В  Бердянську БТІ не вивезло архіви. Відповідно, військова адміністрація не може видати таку довідку, бо не має цих архівів», – пояснив Розум.

Саме з відмови місцевої влади починається робота адвоката. Розум наголосив, що внести дані до нового реєстру та навіть відновити втрачені документи можливо!

«Відмова військової адміністрації дає нам підставу звернутися до суду. Судове рішення дозволяє звертається до реєстратора без довідки БТІ. Чому проблема почала виникати? Для того, щоб отримати виплати від держави, які анонсуються, майно має бути обов’язково внесено до державного реєстру», – пояснив юрист.

Як відновити втрачені документи на право власності майном на ТОТ?

Адвокат зазначив, що навіть якщо документи на нерухомість втрачені, їх можна відновити. Фото чи копії значно спрощують цей процес, але не є обов’язковими. Адже юрист може отримати копії з архіву.

«Спершу робимо запит до військової адміністрації та Міністерства юстиції. Отримуємо підтвердження ВА, про відсутність даних про це майно. Потім з’ясовуємо інформацію про нотаріуса, який оформляв договір. Далі звертаємося до суду для визнання права власності. Юридично це називається заміна правового документа. Вносимо це до нового реєстру. Це рішення замінює втрачений правовий документ», – зазначив Розум.

Новий техпаспорт на нерухомість в окупації

Олександр Розум повідомив, що з 2019 року всі технічні паспорти мають бути внесені до відповідного реєстру. Документи, видані раніше, є недійсними.

«Знаходимо скан старого техпаспорта, якщо він є в архівах, і технік малює новий. Через суд замінюємо правові документи та реєструємо їх», – зауважив юрист.

Чому так складно?

Адвокат зазначив, що доступ до реєстру, який діяв до 2012 року є. Фахівці сканували документи та вносили їх в базу. Проте спиратися на нього для підтвердження права власності або перенесення даних до нового реєстру не можна.

«Реєстратори бачать правові документи, номери, але вони користуються законом про державну реєстрацію. Там чітко написано, що треба підтвердити довідкою БТІ. Тому змушені писати відмови, бо немає підтвердження. А якщо відсутні оригінали правових документів, то відмовляють, бо не надали повного пакета документів. Ось тут якраз нам потрібно цей правовий документ замінити на рішення суду», – пояснив адвокат.

Розум наголосив, що ця процедура захищає власників від шахрайства. Щоб попередні господарі, які продали чи подарували майно до 2012 року, не могли його повернути або отримати компенсацію замість чинного власника.
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора